Zamiany wobec tatuaży w służbach mundurowych
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) pracuje nad kolejnymi zmianami przepisów dotyczących funkcjonariuszy służb mundurowych. Nowe regulacje mają na celu ułatwienie rekrutacji oraz zachęcenie do wstępowania w szeregi Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej czy Służby Ochrony Państwa. Jednym z kluczowych elementów tych zmian jest złagodzenie podejścia do funkcjonariuszy z dziarkami.
Dotychczasowe przepisy nakazywały, by chętni do służby posiadający tatuaże byli obowiązkowo badani przez komisje lekarskie, a informacja o tatuażu była traktowana jako istotna przed badaniem psychiatrycznym. Nowe rozporządzenie skreśla ten wymóg. Tatuaże nie będą już podlegać ocenie medycznej, a nie będą również uznawane za samouszkodzenie. Zamiast tego, informacja o lokalizacji, wyglądzie i treści tatuażu zostanie uwzględniona jedynie w dokumentacji kandydata w ramach opisu.
To nie pierwsza zmiana przepisów dotyczących tatuaży w służbach mundurowych. W 2018 roku zniesiono obowiązek kierowania osób z tatuażami na badania psychiatryczne. Kolejna istotna modyfikacja miała miejsce w 2023 roku, gdy wprowadzono zmiany w regulaminie musztry w Policji. Obecnie zabrania się jedynie eksponowania tatuaży na głowie, szyi i dłoniach. Tatuaże na innych częściach ciała mogą być zasłonięte elementami umundurowania, jeśli ich treść może być uznana za nieodpowiednią.
Również Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadziło podobne zmiany. Od 1 września 2024 roku żołnierze mogą nosić dłuższy zarost i eksponować tatuaże, o ile nie zawierają one treści obraźliwych.
Nowe przepisy MSWiA to kolejny krok w kierunku bardziej otwartego podejścia do kandydatów i funkcjonariuszy ze środowisk, dla których tatuaże są formą ekspresji osobistej, a nie przeszkodą w służbie publicznej.
Cieszymy się że służba otwiera się na publiczne pokazywanie dziarek i liczymy na kolejne dobre zmiany.