Uwaga ważna aktualizacja!
Sportowcy na Paraolimpiadzie już nie muszą zakrywać tatuaży z kółkami olimpijskimi.
Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski ogłosił 23 sierpnia 2024 roku (w dzień publikacji naszego poprzedniego materiału), że sportowcy startujący na paraolimpiadzie nie będą już musieli zakrywać tatuaży przedstawiających symbole olimpijskie.
Wcześniej obowiązywała zasada, według której sportowcy musieli ukrywać każdy tatuaż związany z marką lub logo, w przeciwnym razie groziła im kara, a nawet dyskwalifikacja z zawodów miało się to wiązać z zakazem reklamowania marek i produktów. Sam zakaz nie został zniesiony ale olimpijski tatuaż dostał swego rodzaju przepustkę i może być dumnie eksponowany przez atletów.
„Sportowcy z takimi tatuażami nie muszą ich już zakrywać” – poinformował Craig Spence, główny specjalista ds. komunikacji i marki IPC, w e-mailu do „New York Timesa”. Spence nie wyjaśnił jednak, dlaczego zasada została zmieniona. Jak zauważył NYT, logo olimpijskie było wcześniej uznawane za reklamę konkurencyjnej marki. A takie własnie wraz z konkurencyjnymi cenami znajdziecie poniżej.
Paraolimpijski pływak Rudy Garcia-Tolson, który zrobił sobie tatuaż z kółkami olimpijskimi w wieku 16 lat, powiedział NYT, że przed zmianą przepisu ukrywał swój tatuaż za pomocą markera permanentnego. „To była część naszej rutyny” – przyznał. „Przed zawodami było: ‘Potrzebuję czepka, potrzebuję okularów, potrzebuję stroju kąpielowego i potrzebuję markera.’” Dla Garcii-Tolsona tatuaż z kółkami olimpijskimi to coś więcej niż tylko symbol igrzysk; „symbolizuje naszą podróż, nasze doświadczenia jako sportowców… dążenie do bycia najlepszym” – dodał. Pamiętajmy że ci sportowcy mierzą się nie tylko z samą trudnością sportu ale także z niepełnosprawnościami które im towarzyszą.
Warto podkreślić, że igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie to nie są te same wydarzenia; choć niektórzy sportowcy mogą brać udział w obu, paraolimpiada jest konkursem przeznaczonym dla sportowców z niepełnosprawnościami. Obie imprezy dzielą wiele kategorii konkurencyjnych, a nie wiele osób wie że mogą one mieć pewną wspólną grupę uczestników. Paraolimpiada ma również swoje własne logo, składające się z trzech zakrzywionych linii w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim, zwanych Agitos, co oznacza „Ja poruszam”. Paraolimpiada 2024 rozpocznie się w Paryżu 28 sierpnia i potrwa do 8 września.
PS: Jako redakcja Inkside.pl cieszymy się iż nasz poprzedni artykuł wywarł tak duży wpływ na środowisko sportowe i zdecydowali się na zmianę zasad wobec sportowców z tatuażami 😉